هواساز چیست انواع هواساز داتیس کار-بتا تهویه


در مدل چهارتایی تعداد لوله‌های ورودی و خروجی 2 به 2 است و همزمان آب گرم و سرد برای تولید هوای خنک یا هوای گرم در جریان است. فن کوئل مانند یک فن عمل می‌کند و هوای داخل یک خانه یا دفتر کار را با دمیدن آن در کویل (سیم‌پیچی) گرمایشی یا سرمایشی به جریان در می‌آورد. این فرآیند موجب بیرون آمدن هوایی از فن کویل می‌شود که خنک‌تر یا گرم‌تر از قبل است. شاید به نظرتان این فرآیند بسیار پیچیده برسد اما فن کوئل در واقع دستگاهی است که یا شامل کویل خنک‌کننده می‌شود و یا دارای کویل گرمایشی است.

 • این نوع به دلیل داشتن ظاهری جذاب و زیبا و همچنین مصرف انرژی پایین، توانسته طرافداران زیادی را به خود جذب کند.
 • نوع دیواری معمولا به صورت روبرو زن و با ظرفیت هوادهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند.
 • ظاهر این دستگاه شباهت زیادی به کولر گازی داشته و از زیبایی ظاهری برخوردار است، به همین دلیل امروزه در موارد بسیاری از پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بهتر است از الکتروموتوری با دور بالا و صدای کم استفاده شود تا صدای تولیدی کل مجموعه زیاد نباشد و محیط اطراف را درگیر نکند.
 • کویل های مسی که مسیر عبور آب گرم و سرد هستند و به صورت غیر مستقیم باعث تماس آب با هوا می­شوند.
 • البته باید در هنگام مقایسه قیمت با توجه به کیفیت ساخت ، اعتبار و خدمات تولید کننده تصمیم گیری کنید.

تعداد زیادِ لوله‌های موجود درون پوستة استوانه‌ای این مبدل حرارتی، موجب انتقال گرما و وقوع فرایند گرمایش در سیستم هدف می‌گردد. در عکس زیر، نحوة عملکرد این مبدل حرارتی را مورد بررسی قرار داد‌ه‌ایم. استفاده از مبدل حرارتی پوسته و لوله، بخصوص در صنایعی که نیاز به فشار و حرارت بالایی دارند؛ کاملاً توصیه می‌شود. دستگاه مبدل حرارتی پوسته و لوله جهت گرمایش مایعات در سیستم های تبخیر کار برده می‌شوند.

فن کویل چیست؟ تشریح انواع و مشاوره فروش فن کویل تهویه هواسنج-بتا تهویه

شرکت منیب با توجه به نیاز روز افزون صنایع سنگین به نظافت‌های تخصصی مبتنی بر دانش و تخصص و همچنین عدم وجود راهکار‌های صحیح و مناسب فعالیت خود را آغاز نمود. این شرکت با تیکه بر سالها تجربه و تخصص نیروهای فنی آموزش دیده در اروپا و همچنین داشتن نمایندگی انحصاری چندین شرکت مطرح اروپایی آمادگی کامل برای ارائه خدمات در بالاترین سطح کیفی را داراست. نقش مبدل حرارتی در صنعت نفت و پتروشیی، غذایی و نیروگاهی خیلی حیاتی است. برای شناخت مبدل حرارتی و نقش آن در صنایع و تعمیر و نگهداری آن با ما همراه باشید. حداقل درجه حرارت برای مبدلهای پوسته و لوله در حدود 20 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) برای مایعات و 10 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) برای مبرد است. یک مبدل حرارتی ورق با لوله ثابت دارای لوله های مستقیم است که در هر دو انتها توسط ورق های لوله ای که به پوسته جوش داده شده اند، محکم می شوند.

انواع مبدل حرارتی

ایرواشر دستگاهی است برای تهویه‌ی هوا که در آن هوا در تماس مستقیم با قطرات آب قرار گرفته و تبادل حرارتی بین این دو (که در مورد نحوه‌ی عملکرد آن توضیح داده شد)‌ سبب سرمایش می‌شود. بدین طریق که وقتی آب تبخیر می‌شود، گرمای نهان تبخیر را از آب و هوای محیط اطرافش جذب می‌کند در نتیجه آب و هوا در هر دو و در حین عمل خنک می‌شوند. با توجه به این که ایر واشر ها برای داشتن بهره وری مناسب نیاز به مصرف آب زیادی دارند، بنابراین استفاده از این دستگاه در این مناطق مناسب و کاربردی نخواهد بود. شرکت تهویه نوین ایرانیان با استفاده از دانش امروزی و تجربیات گذشته خود توانسته تا در عرضه و فروش سیستم های تهویه (سیستم های سرمایشی و گرمایشی) با لطف ایزد منان بسیار موفق باشد. امروزه اکثر ایرواشرهای موجود در بازار، در اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید میشوند که میتوان بسته به نوع نیاز و فضای مورد استفاده، هر یک از انواع آنها را خریداری، نصب و راه اندازی کرد. مخزن آب ایرواشر در پایین دستگاه واقع شده‌ است که از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره‌ای با ضخامت متناسب با نوع آن تشکیل شده است.

 • یکی از مسائل بسیار مهم درباره ایرواشر این اسن که این دستگاه به دلیل اینکه هزینه تعویض فیلتر ندارد پس هزینه نگهداری بسیار کمتری نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارد.
 • حالت سرمایش ایرواشر باعث افزایش رطوبت هوا در اثر تبخیر شدن ذرات آب تزریق شده ، می شود.
 • دستگاه های ایرواشر و هواساز در بسیاری از موارد، شبیه هم عمل می‌کنند.
 • در دستگاه هواساز، آب وارد دستگاه می شود و پس از عملیات رطوبت زنی و تبادل حرارتی، حجم مشخصی از هوا از فیلترها عبور کرده و به محیط وارد می شود.
 • وظیفه درب‌های دسترسی ایرواشر دستیابی به نقاط مختلف و تجهیزات درونی دستگاه به منظور انجام امور سرویس و بازدید‌های ماهانه یا سالیانه است.
 • در بدنه‌ی دستگاه جهت جلوگیری از انتقال حرارت از راه نفوذ هوا از خمیر‌های آب بندی و هوا بندی، با شرایط و ماندگاری بالا با چسبندگی خوب به ورق‌های گالوانیزه و… استفاده می‌شود.

این دستگاه در حالت گرمایش بسیار خوب عمل می کند و قدرت گرمایی بالایی دارد و ساختار آن در حالت گرمایشی عینا مشابه سیستم گرمایش دستگاه هواساز است. از جمله ویژگی ها و مزایای آن این است که با نصب این دستگاه در یک ساختمان یا سوله یا سالن بزرگ دیگر به سیستم های گرمایش جانبی نیاز نیست و توان خنک کاری و نیز گرمایشی آن بسیار بالا است. یکی از محدودیت هایی که در دستگاه های ایرواشر خانگی وجود دارد، عدم امکان تنظیم رطوبت هوا در حالت سرمایشی آن است. در صورتی که میزان رطوبت ایجاد شده در حالت گرمایشی قابلیت تنطیم را دارد.

تفاوت ایرواشرها و سیستم های فشرده سازی بخار

در حالت سرمایش هواساز آب سرد شده توسط چیلر که می تواند از چیلر جذبی، تراکمی یا سانترفیوژ باشد، به وسیله لوله ها به درون کویل سرمایشی هواساز منتقل می شود. با عبور هوا از روی این کویل، هوای سرد شده از طریق کانال ها به محیط منتقل می شود و آنجا را سرد می کند. برای تنظیم رطوبت هوا ساز با استفاده از انواع رطوبت زن ها رطوبت هوای مورد نظر را تنظیم می کند.

ویدیو آشنایی با انواع هواساز

شما می توانید با تماس با مشاوران و کارشناسان فروش ایرواشر ما از مشاوره خرید رایگان بهرمند شوید. همچنین خدمات تهویه نوین با گارانتی بلند مدت و خدمات پس از فروش به مشتری ارائه می شود. ایرواشر پشت بامی از لحاظ شکل ظاهری شبیه ایرواشر صنعتی می باشد اما ظرفیت و اندازه هایی که تولید می شود بسیار کوچک است. این محصول همان طور که از نامش معلوم است، در پشت بام ها نصب می شود و برای نصب آن فقط به یک پایه مناسب نیاز می باشد. توزیع یا پاشیدن آب روی جریان های هوایی با استفاده از سیستم های این دستگاه که باعث سرمایش تبخیری می شود.

این نوع فن کویل از لحاظ شکل ظاهری، شباهت زیادی به اسپیلت دیواری دارد و برای خرید فن کویل آن می‌توانید فضایی شبیه به اسپیلت را در نظر بگیرید. امروزه این دستگاه به رایج‌ترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان‌ها تبدیل شده است. یکی از علت‌هایی که مدل دیواری فن کویل مورد استقبال کاربران قرار گرفته است، این است که فضای کمی را اشغال کرده و برای فضاهای کوچک در حجم کاری بسیار کم قابل استفاده است.

فن کویل زمینی روبرو زن ساراول مدل SF-FE-10

تشکیل رسوب، پوسته پوسته شدن، تشکیل لجن در داخل لوله ها باید بررسی شود. بیشتر خرابی ها زمانی اتفاق می افتد که طول لوله پشتیبانی بیش از 80٪ باشد زیرا طراح سعی دارد افت فشار طرف پوسته را محدود کند. نکته قابل توجه این است که حداقل فاصله (گام) بافل ها معمولاً نباید از 1.5 یا 2 اینچ از قطر پوسته بیشتر باشد.

تقسیم‌بندی مبدل‌های حرارتی[ویرایش]

حتی فکر کردن به این موضوع ترسناک است، درست است؟ خوشبختانه، دستگاه ایرواشر میتواند کمک بزرگی به از بین این آلاینده‌های شیمیایی کند. همچنین دستگاه ایرواشر میتواند هوا را به وسیله‌ فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند. برندهای تولیدکننده ایرواشر بسیار زیاد هستند و مدل‌ها و انواع مختلفی از ایرواشر در بازار وجود دارند.

از دیگر عوامل موثر بر سطح صدا می توان به ارتفاع سقف، نوع ساخت و ساز سقف، اتاق های آکوستیک و به طور کلی چگونگی قرار گرفتن فن کویل و نوع موتور و فن به کار گرفته شده اشاره کرد. فن کویل ممکن است به شبکه های لوله کشی با استفاده از طرح های توپولوژی مختلف مانند “بازگشت مستقیم” مجهز به شیرهای بالانس مستقل از فشار، “بازگشت معکوس” متصل شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر نگاه کنید به کتاب ASHRAE “سیستم ها و تجهیزات ۲۰۰۸″، فصل ۱۲. دماتجهیز با نگاهی به آینده، مسیر موفقیت برند خود را به عنوان اولین استارتاپ عرضه و فروش تجهیزات تأسیسات ساختمان با راه‌اندازی جامع‌ترین وب سایت فروش تجهیزات تهویه مطبوع، تجهیزات گرمایشی و موتورخانه و …

ویژگی های فن کویل زمینی

قاب این مدل هم مانند هواسازهای معمولی از جنس پروفیل آلومینیوم و اتصالات آن از جنس پلی آمید می باشد. قطر این فریم ها باید طوری طراحی شوند که امکان عایق کاری 2 اینچی وجود داشته باشد. امکان تنظیم میزان اختلاط هوای برگشتی با هوای تازه و صرفه جویی در انرژی. هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و هر دو ترجمه کلمه انگلیسی ‏weather maker میباشند که در گذشته این کلمه به هواساز ترجمه شده است. ولی با توجه به اینکه هوا ساخته نمی شود و فقط تحت عملیات مشخص به شرایط بهینه می رسد در نتیجه کلمه هوارسان جایگزین این کلمه شده است.

ایرواشر راهنمای کامل خرید-بتا تهویه

هواساز چیست انواع هواساز داتیس کار-بتا تهویه

به عبارت ساده تر، برج خنک کننده سیستمی است که از آن به جهت خنک سازی آبی در فرآیندهای سردسازی سیستم های تهویه مطبوع، پالایشگاه ها، نیروگاه ها و غیره استفاده می گردد. برای تعیین چرخه‌های هدف برای مراقب، امکانات شما باید کیفیت آب جبرانی را تعیین کند. ارزش کیفیت آب جبرانی یا به شرکتی که آب برج خنک کننده شما را تصفیه می‌کند یا شهرداری شما مربوط می‌شود. این مدل دارای سیستم آب پاش به صورت ثابت و سیستم هوادهی به صورت مکش القایی است. شناور پر کن آب جبرانی، قطعه ای است که وظیفه تعیین سطح آب در تشتک را بر عهده دارد. این قطعه به کمک سویچ شناور ، سطح آب را در اندازه مورد نظر حفظ خواهد کرد و دائم در حال چک و تنظیم آن می باشد.

اجزای برج خنک کن

انواع برج خنک کننده از لحاظ مسیر جریان آب و هوا، نحوه ساخت و روش انتقال حرارت تقسیم بندی می شوند. کولینگ تاور ها دارای اشکال مختلفی هستند، گاه شکل آن ها به صورت گرد، مکعب و یا هذلولی می باشد، گاه پروانه در قسمت کنار یا در قسمت بالا قرار گرفته و یا به طور کل فاقد پروانه می باشد. ممکن است تفاوت هایی در توزیع آب داخل دستگاه است که می تواند به صورت دورانی، اسپری نازل و یا ثقلی باشد. مانند تمامی دستگاه ها و تجهیزات بدنه برج خنک کننده نیز یک استراکچر برای نگه داری و حفظ تمامی قطعات داخلی و خارجی می باشد.

در نوع فلزی مشکل تجمع ذرات آلاينده در سطح فن کمتر بوده ولی سازنده در ساخت آن بايد دقت بسيار زيادی به خرج دهد تا فن بالانس شده و در حین کار دچار لرزش و صدا نگردد. نوع زمینی به دو صورت کلی بالا زن و روبرو زن و معمولا در ظرفیت های هوادهی بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ فوت مکعب بر دقیقه ساخته می شوند. معمولا برای تامین هوای تازه ، روش اول (استفاده از دستگاه هواساز) به کار می رود. بله شرکت آسا تهویه در زمینه سرمایش و گرمایش مشاوره رایگان برای مشتریان عزیز در نظر گرفته است. ضریب همزمانی به این معناست که چند درصد از فن کویل‌های هر پروژه به صورت همزمان روشن و فعال هستند.

کار برج خنک کننده چیست؟-بتا تهویه

فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله‌کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

یکی از مهم­ترین بخش‌های نگهداری از فن کویل که مشکلات زیادی ایجاد می­کند سینی درین و فیلترها هستند که باید به صورت مدام تمیز و چک بشوند. چرا که فیلتر به صورت مستقیم روی عملکرد فن‌ها تأثیر می­گذارد و پر بودن سینی درین هم بازده فن کویل را پایین آورده و در ورود هوا اختلال ایجاد می­کند. از آنجایی که فن کویل‌ها در مکان‌هایی که واحدهای مستقل متعددی دارند استفاده می­شوند، تعداد اجزا و تجهیزات بالایی هم احتیاج دارند و همین موضوع احتمال خرابی همه این تجهیزات را هم بالا می­برد. علاوه بر اینکه خود فن کویل در یک واحد، اجزای متعدد و خراب شدنی زیادی دارد که برای داشتن عمر مفید بالا، نگهداری بالای مصرف کنندگان و سرویس‌دهی منظم را می‌طلبد. به این شکل با نیاز بالای فن کویل به نگهداری و نظارت و تعمیر، افراد مجبور هستند به صورت سالیانه یا در مدتی کوتاه‌تر بسته به فعالیت فن کویل در فصول گرم و سرد سال، آن را سرویس کرده و هزینه و انرژی صرف کنند. همانطور که بالاتر اشاره شد این نوع محصولات دارای ساختار ساده ای هستند و از یک فن دمنده هوا و کوئل تشکیل می شوند.

در نهایت نیز تعدادی فیلتر کیسه ­ای برای جداسازی و جذب ذرات کوچک­تر گرد و غبار قرار گرفته است. شکل سیستمی را نشان می دهد که دارای کویل گرمایشی و سرمایشی می باشد، اما این کویل ها به صورت موازی نصب شده اند. با داشتن یک سیستم کانال کشی مناسب این امکان وجود خواهد داشت که این سیستم بتواند در صورت نیاز به طور هم زمان برای برخی از مناطق ساختمان گرمایش و برای نواحی دیگری از ساختمان سرمایش را تامین کند. سیستم هواساز مرکزی واقع در موتورخانه هوای مورد نیاز را تا رسیدن به شرایط مطلوب تهویه کرده و آن را به فضاهای مورد نظر ارسال می کند.

در حال که سیال در لوله‌های این مبدل جاری است، هوا با سرعت از اطراف آنها می‌گذرد؛ سپس سیال با هوای محیط تبادل گرمایی انجام داده و انتقال حرارت صورت می‌گیرد. این نوع مبدل اغلب در صنایع نفت و مجموعه‌های تولیدی وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخزن تحت فشار این نوع مبدل پوسته نامیده می‌شود و دارای یک سری لوله نزدیک به هم بوده که به شکل موازی در کنار هم قرار گرفته‌اند. غالباً، بافل هایی در داخل پوسته برای هدایت جریان سیال ورودی لحاظ می شوند.

 • یعنی دو جریان سیال ، از یک انتها به مبدل وارد می شوند و هر دو در یک جهت جریان می یابند و از انتهای دیگر خارج می شوند.
 • به مجموعه لوله ها و فین ها در کل کویل گفته می شود که در شکل زیر نمونه ای از آن (نوع V شکل) نشان داده شده است.
 • مبدل های حرارتی استاندارد برای اکثر سیالات از جمله روغن، آب، واتر گلیکول و آب دریا مناسب هستند.
 • عمدتا از این مبدل ها در مواردی که سطح تبادل حرارتی کمی نیاز باشد استفاده می شود و از مزایای آنها قیمت مناسب و کاهش ریسک گرفتگی در مبدل می باشد.
 • در این نوع مبدل از جریان هوا برای خنک کردن سیال دوم استفاده می‌شود.

شرایط آب و هوایی در کشور ما بسیار متنوع میباشد و حتی ممکن است دو شهر با وجود فاصله نزدیک نسبت به یکدیگر، از دمای مرطوب بسیار متفاوتی برخوردار باشند. همچنین حین تبادل حرارتی هوا با قطرات آب نیز باعث خنک شدن هوای انتقالی به بیرون می‌گردد. معیار دسته بندی ایرواشر ها، کلاس رطوبت زنی آنهاست که شامل سه کلاس 4،6 و 8 هستند.

مبدل حرارتی گروه صنعتی پارس مخزن-بتا تهویه

هواساز به طور عمده در ابعاد بزرگ و به شکل اتاقک های فلزی بزرگی ساخته و طراحی می شوند. به همین جهت محل نصب آنها در فضای بیرون از ساختمان در نظر گرفته می شود. و به دلیل ایجاد صدا حین عملکرد ترجیحا به دور از محل سکونت و استراحت افراد در نظر گرفته می شود. با قرار گرفتن دستگاه در فضای بیرون برای انتقال هوای ایجاد شده نیاز به کانال کشی متناسب با شرایط است. و از طریق کانال هوای ایجاد شده را در فضای داخلی ساختمان توزیع می نماید. نحوه تامین هوا در این سیستم به سه روش امکان پذیر است، اول آنکه به صورت کامل هوای مورد نیاز را از هوای بیرون دریافت می نماید.

بنابراین کاربرد برج خنک کننده خانگی در تهران بسیار بیشتر از برجهای خنک کن صنعتی میباشد. اصول عملکرد کولینگ تاور چیلر جذبی به این صورت است که در چیلرهای جذبی محلول رقیق شده در ژنراتور گرم میشود و این فرآیند باعث غلیظ شدن مایع مبرد میشود. در ادامه بخار مبردی که از ژنراتور خارج میشود وارد کندانسور میشود و حرارت خود را در کندانسور به آب ورودی میدهد. سپس این آب که گرمای ماده مبرد را گرفته به درون برج خنک کننده چیلر جذبی انتقال داده میشود و سپس داخل تاور، گرما توسط هوا گرفته شده و به محیط انتقال پیدا میکند. اساس کار تمام برج خنک کن‌ها بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می‌باشد.

 • به همین جهت مدل مدارباز با عنوان دستگاه دفع حرارت مستقیم نیز شناخته میشود.
 • پکینگ اسپلش برج خنک کننده از لایه لایه های بند و میله های پلاستیکی تشکیل شده است.
 • به این صورت که ابتدا آبی که از سیستم می‌آید از طریق فلنچ ورودی به درون کویلها وارد شده و در داخل مسیر پر پیچ وخم کویل حرکت میکند.
 • برجهای خنک کننده فلزی بیشتر توسط شرکت شرکتهای بالتیمور و سارآفرین در گذشته تولید و عرضه میشدند.
 • گاهی به این برج ها، برج خنک کن خشک نیز گفته می شود که این اطلاح خشک صحیح نمی باشد زیرا این اصلاح برای انواع کندانسور است.
 • اما مهم‌ترین عیب این نوع صدا و لرزشی است که فن یا فن‌ها ایجاد می‌کنند.

اما باید توجه داشته باشید که این نوع طراحی نیازمند محاسبات دقیقتر بوده و تنها برای ظرفیت‌های کم کاربردی است. این نوع فن کویل مانند فن کویل سقفی توکار است که قدرت هوادهی، حرارتی و برودتی زیاد و امکان کانال کشی با طول بالاتر را دارد. از لحاظ دریچه هوادهی فن کویل زمینی در دو مدل روبه رو زن و بالازن تولید می شود. این مدل مناسب استفاده در راهروهای مدارس، بیمارستان ها، مساجد در ظرفیت های 200 الی 1200 cfm است. از نکات اساسی و مهم به هنگام استفاده از این سری تجهیزات این است که باید با فاصله ی مناسب از زمین جهت جریان هوا نصب شوند.

فن کویل سقفی

یعنی با دمیدن هوا در اطراف کویل وظیفه تولید هوای گرم و سرد را در فصل تابستان و یا زمستان و خنک کردن و گرم کردن فضا را برند بتا تهویه بر عهده دارند. همانطور که اشاره شد هواساز وظیفه تامین هوایی مطلوب در محیط را به عهده دارد، و همانند سایر سیستم ها از کنار هم قرار گرفتن اجزا و قطعات ریز و درشتی ساخته شده که عملکرد هریک و هماهنگی بین آنها ساختار پیچیده ی هواساز را به وجود می آورد. با توجه به هزینه ی بالای خرید و نصب این سیستم ها می توان گفت در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ بیشتر کاربرد دارند و در این صورت صرفه اقتصادی خواهند داشت. گروه فنی مهندسی دماپویا در مقاله ای به تفاوت بین فن کویل و هواساز اشاره داشته که با مراجعه به این صفحه میتوانید و مطالعه تفاوت ها و مزایا و معایب هریک خریدی متناسب با نیاز و مقرون به صرفه را تجربه نمایید.

 • مشکلات هواساز | قبل از اینکه به بررسی مشکلات هواساز بپردازیم، شاید بد نباشد نگاهی به اجزای هواساز و نحوه عملکرد آن بیندازیم.
 • مثلاً در مراکز درمانی نیاز به فیلتر هایی مانند فیلترهای هپا می باشد که این موارد در قیمت نهایی تاثیر گذار است.
 • منظور از ظرفیت هواساز همان میزان حجم هوای تولیدی در زمان معین برای یک محیط خاص می باشد .
 • با اطلاع از اینکه هواساز چگونه کار می کند بهتر است نگاهی به موقعیت نصب این تجهیزات اشاره داشته باشیم.

برج خنک‌کن مدار باز در یک دسته بندی کلی به دو نوع جریان متقاطع و جریان مخالف تقسیم بندی میشود. تعمیر و نگهداری سخت مدل مدار باز به لحاظ تامین آب جبرانی، رسوب زدایی و غیره. کولینگ تاور انواع مختلفی دارد که در یک دسته بندی کلی در دو دسته میتوان آنها را قرار داد. در صفحه دمای مرطوب شهر های ایران اطلاعات بیش از 450 شهر ایران را جمع آوری و بروی سایت قرار داده‌ایم، این اطلاعات از ایستگاه‌های هواشناسی سراسر کشور ایران گردآوری شده است.

بدین ترتیب در موارد فوق، رسوب در مدار خنک کاری ایجاد نمی گردد و راندمان انتقال حرارت ثابت خواهد ماند. البته باید توجه کرد که در سیکل باز برج خنک کن مدار بسته، امکان ایجاد رسوب بر روی کویل ها وجود دارد که این مساله را نیز با استفاده از دستگاه رسوب زدا و سختی گیر ویژه کولینگ تاور می توانید بر طرف نمایید. بسیاری از ماشین آلات سرد کننده امروزه بر پایه علوم ترمودینامیک و انتقال حرارت عمل می نمایند. کولینگ تاور هم یکی از ماشینهای خنک کننده بوده که با بهره گیری از عمل تبخیر و ترکیب انتقال حرارت و انتقال جرم کار خود را به ثمر می رساند. حال وابسته به شرایط محیط اقلیم نصب می تواند دارای بدنه ای بتنی، فلزی و یا فایبرگلاس (فایبرگلس) باشد. در برخی موارد مشاهده می شود که به منظور کاهش میزان مصرف آب از نوع مداربسته این تجهیز بهره برده می شود.

همزمان با انجام فرایند گرمایش عملیات فیلتر کردن هوا هم صورت می پذیرد . وضعیت تسمه ها و فن در این دستگاه ها بسیار حایز اهمیت است و باید به نحوه کار این بخش ها دقت شود. قطره‌گیر‌ها در حقیقت نوعی تله آب هستند که قطرات آب همراه با هوا را از یکدگیر جدا کرده و از پرت شدن آب به بیرون دستگاه جلوگیری می‌نماید. فن به کار رفته در هر دو دستگاه از نوع سانتریفیوژ بکوارد، فوروارد و کامفری می باشد.

نحوه نصب دستگاه هواساز ایرواشر

و از دو بخش اصلی فن دمنده هوا (وظیفه انتقال گرما یا سرما به داخل مکان مورد نظر را دارد.) و کویل تشکیل شده است. در ادامه بخش های دیگر فن کویل را به شما معرفی خواهیم کرد پس با ما همراه باشید. اساسا دستگاه های فن کویل با آب سرد و گرم از دیگ های مرکزی و چیلر تغذیه می شوند. فن کویل ها برای آن که انرژی تولید شده توسط مولد انرژی (گرم کننده یا خنک کننده) را به محیط ارائه دهند، معمولا از دو لوله (گرم یا سرد) و چهار لوله (هر دو واحد گرمایش و خنک کننده به صورت همزمان) بهره می گیرند.

مبدل‌های حرارتی انواع مختلفی دارند که هر یک در سیستم‌های مختلفی به کار می‌روند؛ از خنک سازی گرفته تا تولید بخار. به عنوان مثال از این مبدل‌ها در چیلرهای هواخنک هم استفاده می‌شود؛ از این رو لازم است هنگام خرید چیلر هوا خنک به مبدل حرارتی آن توجه کافی داشته باشید. از مبدل های حرارتی جهت خنک کردن سیال گرم و یا گرم کردن سیال با دمای پایین استفاده می شود. هریک از سیال ها می توانند از مایعات و یا از گازها باشند و این امکان نیز وجود دارد که هرکدام از درون لوله یا پوسته جریان بیابند. مبدلی که فقط سیال مایع و یا صرفاً سیال گاز در دو طرف آن (درون پوسته و لوله) جریان دارد را مبدل تک فازی می نامند.

مهتاب گستر؛ متخصص در طراحی مبدل حرارتی

البته در مواقعی نیز بسته به نیاز تمام این مسائل می تواند تغییر کند. برای افزایش راندمان و کارایی دستگاه هواساز باید کانالهای هوای آنکه در معرض نور و گرما و سرما و رطوبت است عایق کاری مناسب داشته باشد. حدالامکان هواساز و در محل تهویه نصب کنید تا طول مسیر کانال کشی کاهش یابد که باعث کاهش هزینه ها نیز می گردد. اتصال دهانه خروجی هواساز به کانال کشی باید مطابق قوانین و ضوابط استاندارد انجام شود. هواساز دستگاهی است که جهت تأمین و انتقال جریان هوای مناسب، به منظور تهویه (تأمین هوای تازه)، سرمایش (تأمین هوای خنک) و گرمایش (تأمین هوای گرم) به عنوان یکی از سیستم ­های تهویه مطبوع یا HVAC شناخته می ­شود. این دستگاه با نام هوارسان یا واحد انتقال هوا نیز شناخته می شود و اغلب در سه نوع معمولی، هایژنیک و سقفی تو کار در بازار عرضه می شوند.

معایب هواساز

اما مهم‌ترین عیب این نوع صدا و لرزشی است که فن یا فن‌ها ایجاد می‌کنند. همانگونه که از نامشان پیداست این فن‌ها دارای پروفیل ایرفویل می‌باشند و در طول فن، فرم پروفیل و ابعاد هندسی آن ثابت است (به جز بخش انتهایی که در آن قسمتی از یال، بریده شده‌است). جنس این نوع فن برج خنک کن عمدتاً از پروفیل آلومینیوم است که با روش اکسترود و پولترود تولید می‌شود. دلیل استفاده از آلومینیوم در پره فن برج خنک کن، استحکام مناسب نسبت به وزن کم، دمپ کردن ارتعاش و مقاومت بالا در مقابل خوردگی است. کولینگ تاورهای اولیه پکیج، از فن سانتروفیوژ بهره می‌بردند و بدنه آن‌ها عمدتاً فلزی بود.

برج خنک کننده | برج خنک کن